Látogatás a Paksi Atomerőműben

2024. április 4-én a 12.a, 12.d és 12.e osztály fizika fakultációs tanulói Paksra látogattak el dr. Orovica Márkné tanárnő szervezésében, hogy megnézzék az ország egyetlen nyomottvizes atomreaktorát, a Paksi Atomerőművet.

Kirándulásunk korán kezdődött, az iskola előtt gyülekeztünk. Ezt követően körülbelül másfél óra alatt meg is érkeztünk Paksra, ahol először az Atomenergetikai Múzeumot tekintettük meg tárlatvezetéssel egybekötve. Itt főleg az atomerőmű történetéről és az ott dolgozók kitüntetéseiről kaptunk részletes bemutatást. Kipróbálhattuk, hogy milyen egy sugármérő gépben lenni, felmásztunk az aktív zónát lefedő rész makett tetejére és VR szemüvegeken keresztül megnéztük, hogyan is néz ki belülről az aktív zóna. Útközben találkoztunk a múzeum legaranyosabb munkatársával, egy nyuszival is. A tárlatvezetés végén zongorázhattuk azon a zongorán, amelyen a neves magyar fizikus, Teller Ede is játszott.

Ezután az atomerőmű Tájékoztató és Látogatóközpontja felé vettük az irányt, ahol egy interaktív kiállításon vettünk részt. A tárlatvezetőnk részletesen bemutatta egy maketten keresztül, képekkel illusztrálva a Duna tercier körben való működését, diagramokat mutatott nekünk Magyarország energia felhasználásáról, térképeken megnéztük a világon működő atomerőművek elhelyezkedését és a háttérsugárzásról is egy érdekes modellt néztünk meg. A tárlat vége felé megfigyeltük a szabályzórudakat és egy folyamatábrát a maghasadásról.

Ezt követően a kirándulásunk legizgalmasabb része következett, ugyanis az atomerőmű üzemi területére léphettünk be. Szigorú átvizsgálás után megkaptuk a védőfelszerelésünket, ami egy narancssárga sisakból és egy védőszemüvegből állt. A négyes reaktorba előre kijelölt útvonalon, kettes sorban léphettünk be.

Néhány emelet megmászása után megérkeztünk a turbinacsarnokba, ahol a gépek hangos zúgása miatt füldugót kellett viselnünk. Érdekes volt valós működésük közben megismerni azokat a dolgokat, amelyekről eddig csak elméletben tanultunk, vagy csak ábrát láttunk róla. Ezután pár emeletnyi lépcsőzés után egy látogatófolyosón keresztül megtekintettük a reaktorcsarnokot is.


A nap végén fáradtan, de sok élménnyel és tudással gazdagodva indultunk vissza
Budapestre.
Köszönet a Tanárnőnek a szervezésért!

Kovács Flóra
Szentandrási Péter
12/a

Hozzászólás